hrabia Pim de Pim hrabia Pim de Pim
92
BLOG

Gambit Michnika

hrabia Pim de Pim hrabia Pim de Pim Polityka Obserwuj notkę 54

Po grach towarzystkich i zabawach rekreacyjnych na świeżym powietrzu układ postkomunistyczny zasiadł do partii szachów, przyjął walkę o zagrożoną figurę i wygraną w całej partii, którą ma być mat dla IPN-u, a w szerszej perspektywie - ocalenie fundamentów "staro-nowej" budowli wznoszonej od 20 lat.

Dla uzyskania przewagi i przyszłego zwycięstwa warto poświęcić piony, a nawet lekkie figury. Warto oczyścić przedpole i przegrupować siły. Wczoraj szukałem w programie telewizyjnym "Trzech kumpli" - bez powodzenia. Nie przyszło mi do głowy, że film wyemituje TVN. Układ ostentacyjnie odpuszcza "Ketmana" i ludzi dawnej SB (por. MarkD "Odpuścić Maleszkę" ). Jak to nie wystarczy będą kolejne ofiary, które od dawna są dla układu balastem i nie zaliczają się do aktywów w bieżącej rozgrywce. Co więcej, układ jest gotów na utratę pewnej liczby sojuszników i "pożytecznych idiotów", którzy nie zorientują się w przeprowadzanej właśnie kombinacji.

Nazwijmy ten manewr układu Gambitem Michnika. Nie od rzeczy będzie przypomnieć sobie cele i metody wykonywania gambitów.

"Gambit – otwarcie szachowe, w którym gracz poświęca jedną lub kilka bierek, w zamian za uzyskanie lepszej pozycji. W większości gambitów poświęca się piona, lecz znane są również bardziej ryzykowne gambity, które polegają na oddaniu skoczka lub gońca.

Poprawne gambity wykorzystują przynajmniej dwie z trzech poniższych metod uzyskiwania lepszej pozycji:

* tempo - przeciwnik traci jeden ruch na zbicie poświęconej bierki. Jeśli bije figurą, zazwyczaj musi stracić kolejny ruch na jej przestawienie, ponieważ gambitowe bierki poświęca się na polach, na których figury przeciwnika nie są bezpieczne lub są mało użyteczne. Strata tempa następuje również w przypadku, gdy pion przeciwnika po zbiciu dwóch pionów (w tym jednego gambitowego) sam pada ofiarą rozwijającej się figury.

* aktywność - bijąca bierka jest odciągana z aktywnej pozycji, co umożliwia naszym bierkom zajęcie pól, które bez poświęcenia nie byłyby dostępne. W niektórych przypadkach utrata własnego piona ułatwia rozwój figur, zwłaszcza wież lub gońców, które zajmują aktywne pozycje w otwartych kolumnach lub diagonalach.

* destrukcja - kosztem piona lub figury gracz stosujący gambit osłabia pozycję przeciwnika, na przykład eksponuje pozycję jego króla lub nie dopuszcza do roszady. W mniej spektakularnych przypadkach poświęcenie piona rozbija strukturę pionów przeciwnika, powodując istotne słabości pozycyjne w jego obozie."

(za: Wikipedia)

Jak widać paleta technik gambitowych jest dość bogata. Najbliższe wydarzenia pokażą, po które z nich sięgną "nasi ulubieni szachiści".

lubię celne riposty, doceniam bezinteresowność, erudycję, autoironię i poczucie humoru piszę z przerwami od 2007 roku, współpracowałem z portalami : Wolni i Solidarni, POLIS MPC, Blogmedia24, Niepoprawni.pl, Nieznudzeni Polską.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka